تبلیغات
بتن | افزودنی های بتن | دانستنی های بتن - استفاده از مصالح ضد حریق در ساختمان ها

خوش آمدید

تاریخ:

مدیر سایت: علی حسینی

یکی از نکات بسیار مهم در سازه های ساختمانی در زمان حریق استفاده از مصالحی است که آتش را به دیگر نقاط ساختمان نمی رساند و در اصطلاح ضد حریق هستند این باعث می شود در هنگام حادثه ضرر کمتری به افراد وارد شود و آتش در داخل ساختمان کنترل شود و به راحتی آن را مهار کرد.
پوششهای ضد حریق در حفاظت اسكلت سازه بمنظور افزایش مقاومت ستونها باربر در برابر تنشهـــای حرارت ناشی از حریق استفاده می گردند كه علاوه بر پایدار نگاه داشتن سازه، فرصت بیشتری را برای عملیات گـریز و نیز بر روی دیوارها جهت فضابندی  مجتمع در  برابرگسترش حریق استفاده دارد .سطح مقاومت مواد برای تامین چنین محافظتی توسط كوره هــای ویژه و مطابق استاندارد تعیین شده  اندازه گیری می شود و نتایج بر اساس ضخامت خشك مورد نیاز ارائه می شود.در ادامه با وبلاگ دانستنی های بتن همراه باشید.
 

از این رو در سازه ها و ساختمان ها در مقابل  حریق بسیار آسیب پذیر است که عمدتا نیازمند به مقاوم سازی در مقابل حریق دارند . طبق جداول ISO  و BS 476   فلز آهن در زمان کمتر از 10 دقیقه پس از آتش سوزی به دمای 470 درجه می رسد که نقطه خمش فلز آهن می باشد پس دیگر مواد که جای خود دارد پس ضد حریق بودن این مواد بسیار حائز اهمیت است.


با در نظر گرفتن اصل مکانیکی فوق لزوم محافظت اسکلت ساختمان ها در برابر حریق به عنوان مهمترین بخش محافظت غیر عامل همواره  می با یست مد نظر کارشناسان و طراحان سازه قرار بگیرد. اجرای پوشش های مقاوم در برابر حریق از متداول ترین روشهای محافظت سازه در زمینه مهندسی حریق به شمار می آید. در این روش عمدتا ستون ها و تیرهای اصلی جهت عایق سازی قابهای سازه ای مورد تقویت قرار می گیرند تا در مقابل حوادث بسیار مقاوم باشند ، ناگفته نماند که تکنولوژی در بسیاری از موارد به کمک سازنده ها آمده است و بسیاری از سازه ها تا حد زیادی ضد حریق شده اند  . سطوح دیوارها ، سقف و کف از دیگر موارد در مقاوم سازی غیرعامل در مقابل حریق می باشند که در موارد خاصی مورد عایق سازی قرار می گیرند .


 
 از انواع پوشش های مقاوم در برابر حریق جهت محافظت غیر عامل سازه می توان به موارد زیر اشاره کرد
•    مواد پاششی معدنی  
•    رنگ های منبسط شونده
•    بورد ها و پنل های ضد حریق
 


مطالب سایت


 

امکانات سایت: پیوندها، روزانه ها، آمار سایت و ...

   

امکانات سایت


درباره سایت

 

 

درباره سایت